Parę słów o tkaninach 

Wybierając materiały na firany, zasłony i rolety, często kierujemy się kolorem, wzorem często zapominając o właściwościach materiału. 
Dla wszystkich zainteresowanych, krótki tekst o najczęściej stosowanych materiałach, ich właściwościach oraz pielęgnacji. 

Na sam początek najważniejsze informacje o samej tkaninie.

Tkanina jest wyrobem włókienniczym
Splot tkaniny to porządek, w którym przeplatają się ze sobą osnowa i wątek - swoisty taniec dwóch nitek z którego powstaje tkanina
Od rodzaju zastosowanego splotu wątku i osnowy zależy wygląd oraz przeznaczenie tkaniny
Najpopularniejsze rodzaje splotu:
płócienny - tkanina po obu stronach jest jednakowa
atłasowy - wyjątkowo miękki, uzyskane tkaniny to atłas lub satyna
skośny lub skośno - łamany tzw. jodełka pięknie prezentująca się na tkaniach dekoracyjnych i męskich garniturach🤵

A teraz praktyka

Weź w dłoń najbliższą tkaninę, jaką masz pod ręką i spróbuj odnaleźć nitkę osnowy (nitki wzdłuż tkaniny) oraz wątku (nitka przeplatająca osnowę ️⬅️). Zwróć uwagę na właściwości tkaniny (czy się rozciąga, jest elastyczna, jej lewa strona różni się od prawej itp.). Ćwiczenie powtórz parę razy z różnymi tkanininam a bez problemu zaczniesz rozpoznawać rodzaj splotu tkaniny i jego właściwości. 


Aksamit to materiał uzyskiwany przez wprowadzenie między nitki osnowy i wątku dodatkowych nitek runowych w formie pętelek, które pozostawiono nierozcięte (aksamit pętelkowy) lub rozcinano (aksamit strzyżony).

Jest tak popularny, że tapicerowane nim meble oraz uszyte z niego dodatki zostały okrzyknięte jednym z głównych trendów wnętrzarskich 2019 roku.

Najmodniejsze kolory aksamitu: 🔹granatowy 🔹butelkowa zieleń 🔹niebieski 🔹szary 🔹pudrowy róż

Pielęgnacja
Zasłony czy poszewki powinno się rozwiesić lub rozłożyć na płasko tak, aby nie powstały żadne zagniecenia (po wyschnięciu będą one niemal niemożliwe do usunięcia).

Po wyschnięciu można tkaninę wyszczotkować, pamiętając o zachowaniu jednego kierunku ruchów (również wezgłowia i panele ścienne).

UWAGA! Naturalny aksamit nie powinien znajdować się w miejscach, w których tkanina będzie silnie nasłoneczniona (w zależności od użytych barwników czy jakości tkaniny) może po regularnym i długim kontakcie ze światłem słonecznym blaknąć. Welwet, velwet i jeszcze raz velvet (różna pisownia sprawia, że można się pogubić). Materiał niemający konkurencji od wielu lat.

Wygląd, właściwości i zastosowanie welwetu są podobne jak w przypadku welurów czy aksamitów. Często nazwy welwet i aksamit używane są zamiennie, co nie do końca jest poprawne.
Welwet podobnie jak aksamit jest tkaniną z rodziny runowych ( te miękkie włoski, które uwielbiamy dotykać na poduchach). Te dwie tkaniny różnią się splotem wątku i osnowy oraz długością okrywy - welwet charakteryzuje się nieco wyższą okrywą.

Dlaczego wszyscy pokochali welwet? 


Żaden inny materiał nie ma tak pięknego wybarwienia i nie układa się tak miękko.
Zasłony uszyte z welwetu nadadzą wnętrzu elegancki, szlachetny a wręcz luksusowy charakter.
Bez względu na kolor tworzą wnętrz przytulnym. 


Jest łatwy w pielęgnacji: najczęściej producenci zalecają pranie w 30 stopniach w pralce.

Pielęgnacja: Zasłony czy poszewki powinno się rozwiesić lub rozłożyć na płasko tak, aby nie powstały żadne zagniecenia (po wyschnięciu będą one niemal niemożliwe do usunięcia). Po wyschnięciu można tkaninę wyszczotkować, pamiętając o zachowaniu jednego kierunku ruchów.

Wykorzystanie: sofa, kanapa, poduszka, narzuta, zasłona, roleta, panele tapicerowane na wezgłowia lub siedziska.

Firanka, której nie trzeba prasować musi być z batystu! 
Batyst to tkanina o delikatnej fakturze, bardzo cienka i niemal przezroczysta. Wykonana zazwyczaj z przędzy bawełnianej, jedwabnej lub lnianej, tkana splotem płóciennym. Naturalna, pieknie przepuszczająca światło i miła w dotyku tkanina. Batyst jest idealny dla osób ceniących naturalne materiały, śmiało może imitować len. 
Przy całym swoim naturalnym wyglądzie jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Spokojnie możemy wyprać go w pralce na delikatnym programie i wilgotne rozwiesić na oknie. Produkowany jest w kolorze białym, jednak poprzez farbowanie możemy uzyskać każdy kolor, jaki chcemy. 
Świetnie prezentuje się na firanie oraz rolecie rzymskiej w każdym modelu szycia.

Najdelikatniejszy materiał na firanki.
Delikatna siateczka, bardzo dobrze przepuszcza światło, stąd często używany jest w pomieszczeniach, w których światła jest mało.

Tiul jest łatwy w pielęgnacji, można go prać w pralce.


Jeżeli firanki są bardzo cienkie po praniu rozwieszony nie będzie wymagał prasowania.
Jeżeli nie udało się uniknąć zagnieceń należy bardzo uważać na niego przy prasowaniu. Żelazko zawsze na najniższej temperaturze + para świetnie sobie poradzą. Do prasowania firan niezastąpione będzie żelazko parowe lub parownica, którą można prasować w pionie..


Kiedy myślę o firankach ... Pierwsze skojarzenie to zawsze woal.

Tkanina prześwitująca, bardzo dobrze się układa, świetnie nadaje się do mocno nasłonecznionych pomieszczeń.
Materiał, który zabiera trochę światła tworząc piękną atmosferę we wnętrzu.

Co wyróżnia woal? 

Dostępny jest w bardzo dużej palecie kolorystycznej i z rozmaitymi zdobieniami.
Łatwy w pielęgnacji, elegancki i pasujący do klasycznych wnętrz.

Pielęgnacja:
Prać maksymalnie w 30 stopniach w woreczku na firany lub starej poszewce na poduszki, jeżeli jest bardzo brudna dobrze ją wcześniej namoczyć w zimnej wodzie.
Po wypraniu firankę z woalu należy wyprasować (niska temperatura żelazka sprawi, że nie będzie się świeciła).

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomógł Wam w wyborze, a może i zrozumieniu właściwości poszczególnych tkanin. 

Do zobaczenia Komentarze

Popularne posty