Pielęgnacja firan i zasłon


Regularna pielęgnacja firan oraz zasłon jest niezbędna, jeśli chcemy cieszyć się ich pięknem długi czas.

Pranie firan i zasłon jest jedną z najważniejszych czynności, jakie powinniśmy regularnie wykonywać, by zapewnić im świeży wygląd. Czynność ta pozwoli nam oczyścić materiał ze wszelkich osadów oraz plam.


Pranie firan i zasłon jest czynnością, którą powinno się wykonywać kilka razy w roku. Pamiętajmy więc, że sposób prania zależy głównie od rodzaju tkaniny, z jakiej uszyte zostały zasłony.

Pielęgnacja na co dzień
Firany pierzemy przynajmniej raz w roku. Zasłony raz lub dwa razy do roku.
Jednak kurz zbiera się na nich niemal codziennie, dlatego też bardzo ważne, by przynajmniej raz w tygodniu się go pozbyć. Możemy zrobić to przy pomocy odkurzacza lub niewielkiej zmiotki zawsze przy otwartym oknie.
Systematyczne odświeżanie:
Przed zastosowaniem żelazka parowego upewnij się na metce czy tkaninę można prasować. Zaleca się prasowanie tkanin zasłonowych na lewej stronie materiału.
Doskonale sprawdzi się do tego ręczne żelazko parowe. Taki zabieg wykonany raz w miesiącu sprawi, że będą wyglądać doskonale, a kurz nie będzie osiadał na nich  w dużej ilości.

Pranie firan
Firany pierzemy wraz z haczykami flex. Zawsze sprawdzamy informacje zawarte na metkach wszytych w firany. Jeżeli nie ma metki, firany pierzemy w 30 stopniach.
Po ściągnięciu z okna firany składamy w równą kostkę.

Bardzo ważnym etapem w praniu firan, jest ich namaczanie. Można ten zabieg wykonać ręcznie zamaczając je w misce/wannie, lub wykorzystując specjalny program  w pralce.
Przed wrzuceniem do pralki firany można włożyć do białej poszewki na poduchę lub  specjalnego woreczka, który zabezpieczy je przed ewentualnym zaciągnięciem.
W przypadku białych materiałów warto wykorzystać przeznaczone do prania firan proszki dostępne w każdym większym sklepie. Dzięki temu firany odzyskają piękną barwę.
Po namaczaniu należy wyprać firany, najlepiej w 30 stopniach. Dobrze, jeśli ustawimy wirowanie na niższe obroty. Po wyciągnięciu z pralki sprawdzić, czy wszystkie haczyki flex są na swoich miejscach.
Tak wyprane firany najlepiej powiesić na oknie do całkowitego wyschnięcia. Drobne zagniecenia, które powstaną dobrze jest rozprasować żelazkiem parowym.
Jeżeli nie posiadamy żelazka parowego, firany rozwieszamy do wyschnięcia na suszarce 
i prasujemy na lewej stronie.
Pranie zasłon
Zasłony pierzemy wraz z haczykami flex. Zawsze sprawdzamy informacje zawarte na metkach wszytych w firany. Jeżeli nie ma metki, zasłony pierzemy w 30 stopniach. Po ściągnięciu z okna zasłony składamy w równą kostkę.
Przed przystąpieniem do prania zasłon, najpierw powinno się je dokładnie wytrzepać z kurzu.
Jeżeli zasłony są bardzo brudne możemy przed praniem właściwym zastosować pranie wstępne lub namoczyć je w wannie.

W celu ochrony materiału złożone zasłony możemy włożyć w poszewkę  po poduszce lub specjalny woreczek do prania. Pierzemy najlepiej w 30 stopniach, przy obrotach poniżej 1000 / lub w specjalnym programie do tkanin delikatnych.
Po wyciągnięciu z pralki sprawdzić, czy wszystkie haczyki flex są na swoich miejscach, powiesić dekoracje do wyschnięcia na oknie.
Drobne zagniecenia, które powstaną dobrze jest rozprasować żelazkiem parowym najlepiej na lewej stronie zasłony (przed prasowaniem zawsze dokonaj próby w mało widocznym miejscu).
Jeżeli nie posiadamy żelazka parowego, zasłony rozwieszamy do wyschnięcia na suszarce i prasujemy na lewej stronie.

Jeżeli nie chcesz prać zasłon i firan sama, skontaktuj się profesjonalistami.

Masz pytania? 
Zapraszam do kontaktu 

Monika 
tel. 663 386 999
monikapiekneokno@gmail.com 


Komentarze

Popularne posty