5 podstawowych funkcji dekoracji okiennych.

Aranżacja Okna, temat zostawiany na sam koniec całego procesu projektowania. Często traktowany „po macoszemu” i na zasadzie „coś się znajdzie”. Jakież było moje ogromne zdziwienie, kiedy podczas ostatnio realizowanego projektu, Pani projektantka rozpoczęła proces twórczy właśnie od TKANINY.


Najważniejsze funkcje dekoracji okiennych: 

1. Estetyka

Dobrze dobrana tkanina w postaci dekoracji okiennej, story, rolety rzymskiej czy tapicerki meblowej buduje nastrój wnętrza i współtworzy jego klimat.
Puste okna zawsze sprawiają wrażenie niedokończonego i zimnego wnętrza. 2. Funkcjonalność - regulacja dopływu światła do pomieszczenia
Każde pomieszczenie w domu „rządzi” się swoimi prawami - do sypialni będziemy szukać materiałów zaciemniających (chcemy ograniczyć nadmiar słońca o poranku, który mógłby zakłócić sen), do pokoju dziennego najczęściej przeziernych, a w kuchni będziemy stawiać na funkcjonalność i łatwą pielęgnacje tkaniny. Rozwiązania, które wybierzemy mają umożliwić nam taką regulację światła, by nawet w słoneczne dni spędzać czas w komfortowych warunkach. 3. Zachowanie prywatności
Dobór odpowiedniej tkaniny na zasłony, rolety czy firany pozwoli nam uzyskać efekt mgiełki zasłaniającej przed ciekawskim spojrzeniem sąsiadów, lub kotary, przez którą nikt nic nie dostrzeże.

4. Łatwość pielęgnacji
Rolety rzymskie, zasłony i firany z większości materiałów spokojnie wypierzemy w  pralce i wyprasujemy. Rolety odczepiamy od mechanizmów. Uwaga! Nie polecam prać w więcej niż 30 stopniach i prasować zawsze na lewej stronie.
Żaluzje drewniane – pielęgnujemy systematycznie przecierając szmatką lub odpowiednią szczotką odkurzacza. Zawsze przy zamkniętych lamelach. Jeżeli trochę je zaniedbamy i na żaluzjach pojawi się osad, myjemy lamele miękką szmatką nawilżoną wodą i małą ilością płynu do naczyń.
Plisy, rolety przyokienne w kasetach – najtrudniejsze do pielęgnacji. Musimy je zdemontować i wyprać w wannie lub dużej misce wraz z mechanizmem.

5. Budowanie nastroju wnętrza 
Obraz mówi więcej niż tysiąc słów ;-)

Tkaniny mają nieograniczoną możliwość kształtowania nastroju wnętrza, są plastyczne, żywe, mają nieograniczoną paletę barw, strukturę, splot …

Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia ... i odwaga.

Chcesz więcej?
Zapraszamy do kolejnych wpisów  i obserwacji naszych profili.

Monika Piękne Okno Komentarze

Popularne posty